2010. Évi Szakmai Beszámoló - Szolgáltatásfejlesztés

[[overlay]]

A KézenFogva Alapítvány tevékenysége (Katt a képre!)

  1. Tovább, tovább! Aktív Műhely
  2. „Mi is tudunk dolgozni!”
  3. Szociális módszertani feladatok ellátása a Közép-Magyarországi és az É-Alföldi régióban
  4. Lantegi módszertani munka

 

  1. Tovább, tovább! Aktív Műhely

Program munkatársai: Opitz Magda, Pordán Ákos, Szász Ibolya, Kis Irén

Program partnerei, önkéntesei: Bárka Alapítvány, Esőemberekért Egyesület, Szimbiózis Alapítvány, együttműködő partnerek: Fogd a Kezem Alapítvány, Mécses Egyesület

Program anyagi támogatója: TÁMOP 1.4.3-08/2-2009-0019, ESZA Nonprofit Kft.

Program leírása:

12 foglalkoztatást végző civil és önkormányzati fenntartású szervezetnél illetve olyan szociális intézményben, ahol még nem kezdődött el a foglalkoztatás vagy van már foglalkoztatás, de az fejlesztésre szorul, szakértőink lefolytatták az intézmény teljes körű diagnosztikáját az Aktív Műhely Modell telepíthetőségének szempontjai szerint, majd fejlesztési javaslatokat dolgoztak ki az intézmények számára. Az intézményekben szerzett további tapasztalatink feldolgozásával elkészítettük az Aktív Műhely Modell módszertani kézikönyvét, kidolgoztuk a telepíthetőség jogi hátterét és standardizáltuk a modell elemeit. A fejlesztési tervek megvalósításához a bevont szervezetek számára folyamat tanácsadást nyújtottunk.

A projekt során az alábbi feladatokat végeztük el:

  • Diagnosztikai és fejlesztési protokoll kidolgozása
  • Diagnoszták felkészítése
  • Fejlesztési terv és vállalkozási megvalósíthatósági tanulmányok összeállításának módszertana
  • 12 szervezet szervezeti diagnózisának felállítása
  • 12 szervezet fejlesztés tervének kialakítása
  • 12 szervezet számára új foglalkoztatási tevékenység megvalósíthatósági tanulmányának elkészítése
  • Telepítés jogi kereteinek kidolgozása
  • AM szervezeti struktúra kialakítása és leírása, elemek véglegesítése, misszió megalkotása, stratégiai célok meghatározása
  • Módszertani kézikönyv összeállítása (tartalma: helyzetkép a szociális foglalkoztatásról, az AM diagnosztika és fejlesztési folyamat módszerei, a projekt eredményei, jó gyakorlatok a szociális foglalkoztatásban)

A diagnózisok és a fejlesztési tervek fókuszában a szervezet által folytatott foglalkoztatás áll, melynek fejlesztéshez üzleti tanácsadók álltak rendelkezésre, valamint számos Aktív Műhely elem használatát javasoltuk a 12 szervezetnek.

Program mérhető eredményei:

2 db szakmai rendezvény: információs nap, zárókonferencia (90 fő)

12 db fejlesztési terv és elő-megvalósíthatósági tanulmány

1 db disszeminációs csomag: Aktív Műhely Modell telepítéséhez szükséges módszertani kézikönyv kidolgozása

1 db jogszabály módosítási javaslat

 

  1. „Mi is tudunk dolgozni!”

Program munkatársai: Fehér Miklós, Kalmár Judit, Szász Ibolya, Kis Irén

Program partnerei, önkéntesei: Bárka Alapítvány, Lámpás Alapítvány

Program anyagi támogatója: ESZA Nonprofit Kft.

Program leírása:

Olyan 18 évnél idősebb értelmi fogyatékos, regisztrált álláskereső vagy inaktív személyek számára nyújtunk önálló életre való felkészítést, munkatapasztalat szerzésének lehetőségét és igény esetén piacképes szaktudás megszerzéséhez segítséget, akik az iskolából kikerülve nem képesek támogatás nélkül munkahelyet szerezni, vagy eleve nem szereztek olyan képzettséget, amivel elhelyezkedhetnének, és hiányzik a munkára való szociális felkészítettségük.

Közvetlen célunk, hogy a programba bevont célcsoporttagok jelenlegi állapotukhoz képest legalább egy lépéssel közelebb kerüljenek a munkavállaláshoz. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy azok, akik jelenleg semmilyen ellátásban, felkészítésben nem részesülnek, azokat szociális készségfejlesztésbe és a munkavállaláshoz szükséges készségek fejlesztésébe vonjuk be, illetve számukra munkatapasztalat szerzését biztosítsunk munkahelyi gyakorlat során.

A munkavállalásra felkészített célcsoporttagokat védett vagy nyílt munkaerőpiacon helyezzük el. Azokat, akik szociális foglalkoztatásban vesznek részt, akkreditált vagy nyílt munkaerőpiacra készítjük fel, és lehetőség szerint integrálódásukat közvetlenül segítjük.

Célunk az is, hogy a célcsoporttagok családjai számára segítséget nyújtsunk a sérült családtag önállóságának elfogadásában, ezáltal támogató környezetet alakítva ki a célcsoporttagok számára.

A projekt hosszú távú célja, hogy konkrét eszközöket adjon a területen dolgozó szakemberek és az intézményben és a családban élő sérült emberek és családjaik számára egyaránt. A rendelkezésünkre álló módszereket, az Európai Unió, valamint a magyar állam által támogatott EQUAL-programban megvalósított Aktív Műhely Foglalkoztatási Modellben nyújtott szolgáltatásokat a gyakorlati alkalmazás során továbbfejlesztjük, ezáltal komplex és minden szereplő számára adekvát segítséget tudunk nyújtani az értelmi sérült és autista emberek munkába helyezéséhez.

A projekt keretében hangsúlyt fektetünk a potenciális munkaadók érzékenyítésére és a szakemberek szemléletformálásra is, így csökkentve a célcsoportra irányuló diszkriminációt és az őket sújtó előítéleteket.

Célcsoport: Elsődleges célcsoportunkat a 18. életévét betöltött regisztrált álláskereső vagy inaktív, értelmi fogyatékos, illetve megváltozott munkaképességű személyek jelentik. Programunkba 1 fő hajléktalan és 6 fő tartósan munkanélküli, 40 év feletti személy bevonását tervezzük, akiket a szervezetek és a célcsoport számára segítőknek képzünk ki (szociális gondozó, egyéb, a szervezetek munkáját segítő OKJ-s képzések). Kézenfogva Alapítvány: 20 fő, Bárka Alapítvány, Lámpás Alapítvány: 25-25 fő

Tervezett tevékenységek:

  1. diagnóziskészítés
  2. egyéni fejlesztési terv kialakítása
  3. egyéni esetkezelés
  4. önálló életvezetési és munkavállalói készségek erősítése, szociális készségfejlesztés klubfoglalkozás keretében
  5. érzékenyítő-felkészítő és támogató szülőklub
  6. képzés
    1. szintentartó-fejlesztő képzés értelmi fogyatékosok számára
    2. munkára felkészítő képzés (150 óra)
    3. szakképzés
  7. munkatapasztalat szerzése munkahelyi gyakorlat biztosításával – kompetenciafejlesztő munka
  8. munkahely feltárás és munkaközvetítés
  9. védett/nyílt munkahelyen történő elhelyezés
  10. dolgozók klubja
  11. információnyújtás
  12. jogi tanácsadás

Program mérhető eredményei:

84 fő bevonása a projektbe, 70 fő teljesíti az egyéni fejlesztési tervébe foglalt célokat (képzésben vesz részt, munkahelyi gyakorlaton vesz részt, munkát talál és legalább 1 hónapig dolgozik)

Program hatása: 68 fő legalább képzésben és esetkezelésben részesült, minden résztvevő közelebb került a nyílt munkaerőpiaci munkavállaláshoz, munkához szükséges kompetenciái fejlődtek.

 

  1. Szociális módszertani feladatok ellátása a Közép-Magyarországi és az É-Alföldi régióban

Program munkatársai: Orosz Andrea, Pordán Ákos, Sebestyén Gabriella, Kalmár Judit, K. Papp Lehel, Kogon Zsófia, Terényi Szabó László, Gál Dániel és oktatóink, fejlesztő szakembereink

Program partnerei, önkéntesei: Máltai Szeretszolgálat Egyesület, Viktória Ápoló-Gondozó Otthon, Hodász

Program anyagi támogatója: Szociális és Munkaügyi Minisztérium és jogutóda: Nemzeti Erőforrás Minisztérium

Program leírása:

Az igények felmérése és annak kiértékelése után a szervezetek által megfogalmazott igényekre épülő munkaterv kidolgozása. A szervezetek támogatása információkkal, tanácsadással, szakmai szolgáltatásokkal, mint továbbképzések, tapasztalatcsere biztosítása, jó gyakorlatok közzététele, új fejlesztési módszerek és eljárások fejlesztése és modellezése, szakmai műhelymunkák szervezése és facilitálása, a meglévő újonnan fejlesztett szolgáltatások oktatása.

A szakmai munkánk fontos részét képezi a jogszabályok, illetve jogszabálytervezetek véleményezése, a szolgáltatások javítására és fejlesztésére tett szakmai javaslatok, észrevételek folyamatos közzététele.

 

  1. Lantegi módszertani munka

Program munkatársai: Kogon Zsófia, Fehér Miklós, Kalmár Judit

Program partnerei, önkéntesei: Esőemberekért Egyesület, Szimbiózis Alapítvány, Mécses Egyesület

Program anyagi támogatója: A program saját bevételből tartja fent magát

Program leírása:

A Lantegi- módszer egy spanyol munkaképesség-vizsgáló eszköz, mely a megváltozott munkaképességű munkavállalók ezen belül is elsősorban az értelmi sérült emberek- munkába állását segíti elő.

A Lantegi módszer előnye, hogy könnyen alkalmazható. Túlnyomórészt azonos szempontrendszer szerint méri fel a munkavállaló képességeit, és a betölteni kívánt munkakör elvárásait. A felmérések egy része objektív eszközökkel végezhető el. A kapott eredmények grafikusan ábrázolhatók, ezáltal könnyen összehasonlíthatóak lesznek, és a további lépéseket rövid időn belül elhatározhatjuk.

A módszer kétféle profilt tartalmaz; egyrészt a munkavállaló, másrészről pedig a munkakör profilját. Ezek a profilok egyenként értékelik a munkavállaló képességeit és a munkakövetelményeket, a profilokat a különböző szempontok alapján megszerzett pontok összege adja.

A módszer egyéb eljárásokat is tartalmaz, mint a kapott eredmények analízisének módját a munkakör kockázati tényezőinek felmérését, a munkavállaló különböző kategóriák szerinti besorolását.

A két profil grafikájának egymásra illesztésével láthatóvá válik, mely pontokban van eltérés. Ha a személyi pontszám számos területen, vagy nagymértékben eltér a munkakör adott pontszámától, a munkavállaló nem töltheti be a munkakört. Amennyiben az eltérés kevés területet érint, vagy az eltérés mértéke nem nagy, a következő lehetőségek adottak:

  • a munkára jelentkező specifikus, az eltérést mutató területekre irányuló fejlesztése
  • a munkakörnek a munkavállaló képességeihez történő igazítása.

A Lantegi-módszer nem törekszik kizárólagosságra, az egyéb eljárások, adatgyűjtések lényegesek a teljes kép kialakításához össze kell gyűjteni és összegezni a háziorvosi nyilvántartási lapokban szereplő információkat, a védett műhelybeli vizsgálatokat, az ellenőrző  adatlapokat, az orvosi és pszichológiai kórtörténetet, a munkahelyi feltételeket elemző adatlapokat, a produktivitásra vonatkozó, illetőleg más, jövőben kiállítandó adatlapokat.

A Kézenfogva Alapítvány szociális és munkaerő-piaci szolgáltatások kifejlesztésével és működtetésével biztosítja, hogy a sérült emberek beilleszkedjenek a munka világába, és társadalomba.

Program mérhető eredményei:

A program eredménye, hogy minden évben egyre több embert és munkakört tudunk felmérni a Lantegi munkaképesség felmérő módszerrel, így javítva munkaerő piaci helyzetüket, és elhelyezkedési esélyeiket. A program másik mérhető eredménye, hogy minden évben új szakembereket képzünk ki, 2010-ben 20 új szakértőt képeztünk ki annak érdekében, hogy a módszer minél inkább és minél teljesebb körben hozzáférhetővé váljon a fogyatékos emberek számára.