Mosoda

Fogyatékos személyeknek szóló szolgáltatások adaptálása új felhasználók részére

Beszámoló a VI. Nemzetközi Találkozóról (Mira-Sintra, Portugália)

Fogyatékos személyeknek szóló szolgáltatások adaptálása új felhasználók részére (ASPNU – Adapting Services for Persons with Disabilities to New Users)

 

A projekt keretében 2014. március 10-11-én megvalósult a KézenFogva Alapítvány hetedik vállalt mobilitása. A hatodik nemzetközi találkozó alkalmával a C.E.C.D. (Sérült Személyek Oktatási Központja) nevű non-profit közhasznú egyesület fogadta a nemzetközi (hat európai országban működő szervezet képviselőiből álló) delegációt székhelyükön, a portugáliai Mira-Sintrában.

A találkozó szokás szerint a hazai szociális helyzet bemutatásával kezdődött, amelynek során a következő előadásokat hallhattuk:

  • José Madeira Serôdio (INR – Instituto Nacional para a Reabilitação / Nemzeti Rehabilitációs Intézet) a portugál rehabilitációs szektorról

-          Julieta Sanches (FENACERCI – Federação Nacional de Cooperativas de Solidariedade Social / Társadalmi Szolidaritási Szövetkezetek Országos Szövetsége) a CERCI mozgalomról

-          Álvaro Carvalho (DGS - Direcção-Geral da Saúde / Egészségügyi Főigazgatóság) a kettős diagnózisú kliensekről

-          Maria Joăo Domingos (CEERDL – Centro de Educação Especial Rainha Dona Leonor / Leonor Királynő Gyógypedagógiai Központ) a CAAAPD projektről (Centro de Atendimento, Acompanhamento e Animaçăo da Pessoa com Deficięncia / a Fogyatékkal Élők Ápolási, Utókövetési és Animációs Központja)

A munka a közösen készített dokumentumokkal, beadványokkal kapcsolatos szakmai megbeszélésekkel, vitákkal folytatódott – erre mindkét nap sor került, az intézménylátogatás mellett. Mivel a C.E.C.D.-nek hét nagyobb ellátási központja is van, külső intézmények helyett a fogadó intézmény egyes helyszínei kerültek megtekintésre. A C.E.C.D. ellátási és szolgáltatási területei a következők:

  1. Korai Fejlesztési Központ (0-6 éves gyerekeknek)
  2. Speciális Oktatási Központ (6-18 éves gyerekeknek)
  3. Nappali Foglalkozások Központja (16 éven felüli fiataloknak)
  4. Szakmai Képzési Központ (15 éven felüli fiataloknak)
  5. Családtámogató Központ
  6. Védett Foglalkoztatási Központ
  7. Orvosi és Rehabilitációs Központ

+1. Bentlakásos otthon

A fenti helyszínek közül először a Nappali Foglalkozások Központját látogattuk meg, ahol a fiatalok társadalmilag értékes tevékenységeket tanultak, illetve végeztek (kertészkedés, takarítás, dekorálás, újrahasznosítás, művészeti tevékenységek). Utána a Szakmai Képzési Központhoz tartozó nyomdát és mosodát tekintettük meg – előbbiben a fiatalok borítékokat készítettek, majd láttak el a szervezet bélyegzőjével; utóbbiban pedig ruhaneműket (főleg laboratóriumokban használatos munkaköpenyeket) mostak, illetve vasaltak. A tréningen résztvevő fiatalok kedvesek, mosolygósak voltak, szívesen meséltek nekünk élményeikről, büszkélkedtek eredményeikről. Az aznapi munka lezárásaként ellátogattunk egy (feltűnően tiszta és rendezett) bentlakásos otthonba, ahol egyszerre hat-hét fiatal gyakorolhatja az önálló életre való felkészülést. A hétfői munkanap végén egy rövid kirándulásra vittek bennünket a híres Roca-fokhoz (Cabo da Roca), a kontinens legnyugatibb pontjához – Luís de Camões szavaival: „Ahol a Föld véget ér és a tenger kezdődik” (Onde a Terra se acaba e o mar começa).

Kedden a szállásunk helyszínén, Sintra városban kezdtünk, ahol megtekintettük a C.E.C.D. kliensei által karbantartott kertet (vagy inkább: arborétumot), gyönyörű virágágyásaival, forrásaival, fafajtáival. Cristina, a C.E.C.D. védett foglalkoztatási programjában kertészeti munkákat végző munkacsoport irányítója körbevezetett minket, kérdéseinkre válaszolva bemutatta a munkafolyamatokat és tolmácsolt, amikor az egyik kertész fiút faggattuk a munkáról. A délelőttöt a fogadó szervezet központjában folytattuk, szakmai megbeszélésekkel és az intézménylátogatások feldolgozásával. A találkozó, mint mindig a disszeminációs tevékenységek egyeztetésével, majd a partnerszervezetek koordinátorainak megbeszélésével zárult, amelynek során meghatároztuk a következő időszak feladatait és határidőit.

A találkozó végén megköszöntük a portugál fogadócsoport vendéglátását, készségességét, a drámaterápiás csoport kis előadását (amit hétfőn délután mutattak be nekünk) és a C.E.C.D. kliensei által készített ajándékokat (falra függeszthető, világítótornyot ábrázoló hatalmas kerámiadíszek), amelyből minden partnerszervezet hazavihetett egyet. A következő időszakban folytatódik a közös szakmai munka, amely a hetedik, s egyben utolsó, Brüsszelben megrendezésre kerülő nemzetközi találkozóval sem ér véget; ugyanis a legfőbb szakmai output, vagyis a közös, jó gyakorlatokon alapuló javaslatgyűjtemény állami hivataloknak való benyújtását 2014 szeptemberére ütemezzük.