Három évtized a méltó élet szolgálatában

Forrás: https://eselyunk.hu/harom-evtized-a-melto-elet-szolgalataban-a-kezenfogv...

Három évtized a méltó élet szolgálatában – A KézenFogva Alapítvány küldetése

A KézenFogva Alapítvány három évtizede dolgozik azon, hogy a fogyatékossággal élő emberek ne elszigetelten, hanem a társadalom egyenrangú tagjaiként élhessék mindennapjaikat. Az alapítvány ügyvezető igazgatóját, Pordán Ákost kérdeztük a szervezet küldetéséről, eredményeiről, a szemléletformálás fontosságáról, valamint arról is, hogyan működnek együtt a kormányzati szereplőkkel a közös célok elérése érdekében.

– Mi a KézenFogva Alapítvány küldetése és fő tevékenységi területei?

– A KézenFogva Alapítvány 1993 óta működik, tehát már több mint három évtizede dolgozik azon, hogy a fogyatékossággal élő emberek méltósággal és önállósággal élhessenek egy befogadó társadalomban.

Fő célunk, hogy a fogyatékossággal élő emberek – különösen az értelmi fogyatékossággal élő és halmozottan sérült személyek – ne legyenek láthatatlanok, hanem teljes jogú tagjai lehessenek a közösségnek.

Fő tevékenységi területeink elég szerteágazóak, igyekszünk minden téren a legtöbbet nyújtani, ezek közül a támogatott foglalkoztatás és munkaerőpiaci integráció, támogatott lakhatás, képzések és érzékenyítő programok szakembereknek és munkáltatóknak, család- és párterápia, egyéni életvezetési tanácsadás, jogsegélyszolgálat, és a nemzetközi projektek és módszertani fejlesztések a legfontosabbak.

– Mit jelent a mottójuk: „A méltó életért”?

– Ez a mottó azt fejezi ki, hogy minden ember – függetlenül attól, hogy él-e valamilyen fogyatékossággal – megérdemli, hogy méltósággal, önállósággal és társadalmi elfogadottsággal éljen.

A mindennapi munkájukban ez úgy jelenik meg, hogy nemcsak a fizikai akadályokat próbáljuk lebontani, hanem a társadalmi előítéleteket is, miközben konkrét segítséget nyújtunk az érintetteknek és családjaiknak

– Milyen konkrét segítséget nyújtanak a tanulás, munkavállalás vagy önálló életvitel terén?

– Tanulás terén képzéseket, tréningeket szervezünk, amelyek segítik a készségek fejlesztését. A munkavállalás során segítünk az álláskeresésben, felkészítünk az állásinterjúkra, mentoráljuk a munkába állást, és támogatjuk a munkáltatókat is az akadálymentesítésben. Az önálló életvitelhez pedig támogatott lakhatási programokat működtetünk, valamint családterápiás és tanácsadási szolgáltatásokat nyújtunk.

– Hogyan támogatják a családtagokat és szakembereket?

– A családtagoknak tanácsadást, család- és párterápiát és lakhatási workshopokat tartunk. A szakembereknek pedig akkreditált továbbképzések, érzékenyítő tréningek, módszertani támogatás és nemzetközi tapasztalatcsere programok nyújtanak segítséget.

– Hogyan küzdenek a társadalmi előítéletek ellen?

– Érzékenyítő kampányokkal (pl. iskolai programok, médiamegjelenések), nyilvános eseményekkel és partnerségekkel, amelyek célja a fogyatékossággal élők láthatóvá tétele és elfogadása.

Milyen együttműködések segítik a munkájukat?

– Szoros kapcsolatban állunk állami és önkormányzati szervezetekkel, vállalatokkal, egyetemekkel és más civil szervezetekkel. A Magyarország Kormányával való együttműködésünk konstruktív és támogatott: több közös program, pályázat és szakmai egyeztetés valósult már meg az elmúlt években.

Emellett olyan partnereink vannak, mint a Civil Érdekvédelmi Hálózat Egyesület vagy az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, akikkel közösen dolgozunk díjak, képzések és módszertani fejlesztések megvalósításán.

– Mi a legfontosabb társadalmi üzenetük ma?

– A legfontosabb üzenetük, hogy a fogyatékosság nem csak egyéni probléma, hanem társadalmi felelősség. A valódi akadályokat gyakran a környezet és az előítéletek jelentik – ezeket kell lebontani az egyén és a társadalom interakciójában ahhoz, hogy mindenki méltó életet élhessen.

Forrás: https://eselyunk.hu/harom-evtized-a-melto-elet-szolgalataban-a-kezenfogv...